עולם הבדים

/ המעצב ארז עובדיה אודות נפלאות הבדים אז ועד היום

IMG_2720"האדם הקדמון כיסה את עצמו בבד כדי להגן על עצמו מפני הקור והחום. מאז ועד היום השימוש בבדים קיבל ביטוי רחב הרבה יותר מעבר לשימושי כסות בלבד", מספר המעצב ארז עובדיה,
מסורת ייצור הבדים הנה מסורת עתיקת יומין, אשר סימלה לאורך ההיסטוריה את ההבדלים בין המעמדות השונים. בימינו, בחירת בד מסוג אחד לעומת אחר מעבירה מסר תדמיתי מסוים, יוצרת תקשורת מכוונת אל הצד השני ומעבירה תחושה מדויקת."

תהליך ייצור הבד הנו מורכב ומרתק. מהרגע שבו תולעת המשי טווה את החוט בתוך הפקעת ועד לרגע שכל זה נהפך לבד של ממש, נדרש תהליך שלם הכולל ידע וטכנולוגיה. למעשה, מאותו סיב שיצרה תולעת המשי ניתן לייצר סוגי בדים שונים: שיפון משי, סאטן משי, אורגנזה משי – השוני באריגה של הבד ובעיבוד שלו יוצר בדים שונים מאותו סיב ומאותו חוט.

התהליך הראשוני ליצירת הבדים התבסס על חומרים מהחי ומהצומח, אשר היו נגישים לאדם, כאשר עם התפתחות הקדמה החלו לעשות שימוש בחומרים סינטטיים שהאדם יצר.
קיימים שלושה סוגי סיבים עיקריים: סיבים מן החי – המשי והצמר אשר מקורם מתולעי המשי ומצמר הכבשים. סיבים מן הצומח ­- כותנה, פשתן, יוטה. והסיבים הסינטטיים, כשבעצם התכונות של הבד נגזרות מהחומר ממנו הוא מיוצר ומצורת הייצור שלו.
ישנן שתי טכניקות ליצירת בד: אריגה בשתי וערב וסריגה.

סוגי בדים שונים עוברים גם הם תהפוכות עם התקדמות הטכנולוגיה והאדם, כך שניתן לראות בדים אשר שימשו וייצגו חתך מסוים באוכלוסיה משדרגים ועולים דרגה.
דוגמא טובה לכך ניתן לראות בבד מסוג ג'ינס, אשר יוצר בתחילת דרכו עבור העובדים בכורי הפחם ומחפשי הזהב, כיוון שנמצא עמיד וחזק במיוחד. מרתק לראות איך הפך הג'ינס, מבד הנועד עבור פועלים לבד אופנתי עבור המונים בכל שכבות האוכלוסייה.

עולם הבדים התפתח מאוד בשנים האחרונות, תודות לטכנולוגיה ולמודעות גבוהה לאפקט של סוגי הבדים השונים. אם בעבר היה ניתן להבחין בין סוגי הבדים השונים במגע יד, כיום גם מביני דבר לא תמיד עומדים בפיצוח החידה. הטכנולוגיה מסוגלת לחקות טקסטורות ומגע מדויקים, כך שמה שמרגיש כמו בד משי, יכול להיות בהחלט בד אחר לגמרי.
בימינו, מעצבי האופנה בוחרים את הבד הנכון על מנת ליצור דגם מסוים, תוך תכנון של "נפילת הבד" והעברת המסר התדמיתי הרצוי.

החוט הפופולארי למעצבי אופנה הוא חוט המשי שממנו נוצרים מספר בדים כמו שיפון משי – בד רך ונשפך ולפעמים קצת שקוף, אורגנזה משי – בד קשיח וחצי שקוף וטיפה קשיח נועד לשמלות עם לוק קשיח ומעוצב וסאטן משי – המפורסם, מבריק וזוהר, שבו יש את הסאטנים היותר כבדים המיועדים לשמלות 'עומדות' יותר, סאטנים דקים הנשפכים לשמלות 'זורמות' יותר. בשיפון משתמשים לשמלות רכות, מאווררות ונשפכות.

בבואנו לבחור בד לשמלת כלה או לבגד אנחנו רוצים לראות שהוא מתאים לגזרה ולטוטאל-לוק שברצוננו ליצור, ולכן יש חשיבות לדעת לבחור את הבדים המתאימים. כל בד מתנהג אחרת מבחינת התפירה שלו ומבחינת המראה שהוא יוצר.

***

כותב המאמר:
המעצב ארז עובדיה – בעל בית אופנה בתל אביב לשמלות ערב ושמלות כלה,

בוגר בית הספר לעיצוב המוביל בעולם Marangoni מילאנו, איטליה ונציגו הבלעדי בישראל.